Prisijungti

Darbo pasiūlymų paieška


Vadovams
Specialistams
Darbininkams
Manager akademija

2011 spalio 03

9 patarimai, kaip tapti kūrybišku darbe

Kūrybiškumas darbe įgauna naują prasmę ir tampa vis svarbesnis kasdienėms originalumo paieškoms. Ar kada nors kilo mintis, kodėl jūs rūkote ir sunku mesti? O jei nerūkote, galbūt kada stebėjotės, kodėl jūsų kolegos cigaretę traukia kone kas valandą. Pasak psichologų, per pertraukėles gimsta naujos idėjos.

Taigi kūryba nebėra vien menininkų rūpestis. Nebūtina lankyti dailės būrelį ar po darbo bandyti suspėti į smuiko pamokas. Savo kūrybiškumą galite aktyvuoti darbe.

Nuo ko pradėti?

  • Kurkite spalvingą aplinką. Papuoškite darbo vietą gėlėmis ar jas tiesiog pasidarykite iš skirtingų spalvų Post-it lapelių.
  • Keiskite darbo vietą. Su kolega apsikeiskite sėdėjimo vietomis ar tiesiog atsisėskite prie lango. Net namuose pakeitę daikto vietą, pradedame jį naujai pastebėti ir mums sukelia naujas emocijas.
  • Nevaržykite savo darbo aplinkos. Švarų darbo stalą galite paįvairinti Budos ar močiutės fotografijomis.
  • Keiskite transporto priemonę, kuria paprastai važiuojate į darbą. Prisimintas dviratis ar ėjimas pėsčiomis dieną tikrai paįvairins.
  • Patogūs baldai. Naudokite pėdų masažuoklį. Patogumas svarbus ne tik kūrybiškam, bet ir efektyviam darbui, ypač kai visas 8 valandas praleidžiate nenuleisdami akių nuo kompiuterio.
  • Kolegos. Skirkite didesnį dėmesį žmonėms, su kuriais dirbate – geri santykiai komandoje ir gera savijauta su kolegomis yra labai svarbu. Atsiradus diskomfortui ar idėjų trūkumui, jie gali tapti pirmąja pagalba ir įkvėpimu.
  • Santykis su vadovu. Jokie patogumai nepadės, jei su vadovu kuriamas blogas santykis ir dirbti tiesiog nėra smagu.
  • Keiskite pietavimo vietą. Mažas pokytis gali turėti didelės įtakos, tuo labiau, jei nuspręstumėte pietauti ant stogo.
  • Darbo tradicijos. Bendros darbe išsivysčiusios tradicijos kaip bandelės penktadieniais, kalėdiniai ir gimtadienių vakarėliai tikrai įkvėps darbui.

Neapsiribokime tik teoriniais patarimai – štai ką apie kūrybiškumą darba galvoja Lietuvos psichologai ir IT įmonių vadovai:

Artūras Deltuva, psichologas

Tinkamas iššūkis. Kūrybiškumui įtaką daro tinkamas iššūkio lygis. Dirbant rutininį darbą, pasiekiamas toks lygis, kad žmogus tampa daug labiau kvalifikuotas, negu užduotis to reikalauja. Tada apima labai natūralus nuobodulys. Vienas iš būdų yra iššūkį tiesiog pasireguliuoti. Tai jau yra darbdavių rūpestis – užduotį parinkti tokią, kad žmogus panaudotų visus savo turimus resursus. Kita vertus, gali būti ir priešingai. Jei uždavinys yra didesnis, nei turimi įgūdžiai, gali atsirasti spazmuojanti baimė, kuri kūrybiškumą taip pat žlugdo.

Prasmės jausmas. Jei darbas yra rutininis, žmogus turi rasti prasmę, kodėl jis dirba, ir surasti sprendimus, kaip save uždegti. Tas prasmės jausmas suteikia energijos ieškoti sprendimų.

Tinkamas ritmas. Svarbu daryti ritmingas pertraukas, pavyzdžiui 45/15, t.y. 45 minutes intensyviai dirbti, o 15 minučių intensyviai ilsėtis. Tas padeda į tą pačią upę nebristi du kartus. Kartais užduotį atlikti stengiamės taip, kad nebekyla jokia nauja mintis, apima nuovargis. Padarius 15 ar tik 5 minučių pertrauką ir sugrįžus į tą pačią užduotį, sprendimas randamas lengviau.

Nenoriu užsiimti rūkymo propaganda, bet rūkaliai pertraukėtlių klausimu disciplinuotesni. Jie jaučia fiziologinį impulsą pailsėti, tai ta prasme rūkaliai ritmą išlaiko lengviau, nes tarsi turi objektyvų poreikį, kodėl reikia padaryti pertrauką. Tiems, kurie nerūko, galima nusistatyti žadintuvą ir po 45 minučių pakilti nuo stalo, eiti ką nors nuveikti – pasivaikščioti, išgerti arbatos, paskaityti lengvo turinio žurnalus, pagulėti. Kai kuriose kompanijose yra galimybių žaisti stalo futbolą, stalo tenisą ar smiginį.

Tęstinumas. Skirtingos užduotys reikalauja skirtingo laiko. Norint sukurti naują tekstą, programą, svarbu atsitverti, t.y. skirti sau tinkamą laiko kiekį, per kurį niekas netrukdytų.

Atsipalaidavimas. Kūrybiškumui reikalinga pusiausvyra tarp atsipalaidavimo ir susikaupimo. Darbo vietą svarbu susiorganizuoti taip, kad erdvės būtų ir asmeninei, ir darbo erdvei, t.y. jei turiu susikaupti individualiam darbui, tai svarbu susikaupti, kad turėčiau tą kampą, kuriame man niekas netrukdo. Kita vertus, svarbu, kad būtų būtų erdvė ir bendravimui, pavyzdžiui, poilsio kambarys, kavos kampas, kad atsitraukus per tas keliolika minučių pertrauką būtų galima pasišnekėti, paplepėti.

Darius Bagdžiūnas, IT bendrovės “Gaumina” vadovas

Tam, kad ofise būtų išlaikytas kūrybiškumas ir nestigtų naujų idėjų bei įkvėpimo patarčiau kasdien sugalvoti, po dvidešimt vienos problemos sprendimo būdų. Problema gali būti net ir pati paprasčiausia, pavyzdžiui nuvytusios orchidėjos gelbėjimo planas. Sprendimo būdų ne mažiau negu 20. Ties penkioliktu pasidarys iš tikrųjų sunku, būtina prisiversti. Praktikuojant periodiškai dalyviams pradeda patikti. Išmokti netradicinio mąstymo įgūdžiai gali būti išdirbti iki automatizmo ir pritaikomi įvairiausiose gyvenimo situacijose. Kiekvienas sau atranda įkvėpimo šaltinį, bet jeigu darbas nepatinka, jeigu neturi jokių tikslų, nepadės jokie patogumai.

Mūsų kontoroje svarbi atvira komunikacija – darbuotojai neatskirti sienomis, kalbasi, bendrauja, dalinasi įspūdžiais, juokais ir t.t. Tyrimų rezultatai rodo, kad augalai pagerina darbo aplinką, todėl kūrybiniai darbuotojai gyvena praktiškai džiunglėse. Gauminoje dizaino skyrius augina papūgėles, o programuotojai turi akvariumą. Be to, svarbus įtraukimas į nuotykį – jeigu darbe negali tikėtis nuotykio, įsitraukimo į naują veiklą, netikėtos užduoties ar spontaniško kolegų sumanymo, tai turėtų būti labai nuobodi vieta dirbti.

Šaltinis: Pinigų karta

Įrašyti komentarąKomentarai

Būk pirmas, įrašęs komentarą!